ZADANIE 10

Zadanie nr 10

„Jestem asertywny – jestem bezpieczny. Jestem bezpieczny – bo jestem asertywny”.

Zachowanie asertywne pozwala na bycie sobą !

Termin „asertywność” oznacza, że postępujemy zgodnie z własnym systemem wartości, z własnymi przekonaniami i uczuciami.

Bycie asertywnym pomaga w budowaniu dobrych relacji z innymi.

Asertywność to mówienie prawdy i określanie poglądów, ale w sposób, który nikogo nie zrani i nie obrazi. To traktowanie drugiej osoby z szacunkiem.

Taka postawa wymaga dużego nakładu pracy ,wielu doświadczeń i zrozumienia naszych własnych potrzeb.

Uświadamianie dzieciom ich emocji jest bardzo ważne w rozwoju psychospołecznym, pozwala na naukę nawiązywania dobrych relacji i komunikację między rówieśnikami.

W klasach I – III pedagog szkolny i wychowawcy przeprowadziły zajęcia z zakresu :

• Zasady bezpiecznego zachowania się wobec osób obcych;

• Zasady bezpiecznego zachowania się dziecka na podwórku;

• Zasady bezpiecznego zachowania się dziecka, które pozostaje samo w domu;

• Zasady bezpiecznego zachowania się dziecka w przypadku gdy obca osoba proponuje słodycze, zabawki, itp. lub składa propozycję, wspólnego odejścia z miejsca pobytu dziecka – sztuka mówienia NIE !

Zajęcia przeprowadzono przy pomocy plansz obrazowych opracowanych przez Straż Miejską.

Dzieci na zakończenie zajęć otrzymały kolorowanki tematyczne do pokolorowania.

KLASY IV - VI

Zajęcia odbyły się we wszystkich klasach IV – VI i obejmowały:

1. Wprowadzenie pojęcia „zachowania asertywne”.

2. Odpowiedzi uczniów na pytanie czym jest asertywność ?

3. Mini wykład nauczyciela – co to jest asertywność.

4. Ćwiczenia : co rozumiem pod pojęciem ASERTYWNOŚĆ ?

Uświadomiono dzieciom czym jest asertywność i jaką rolę może spełniać w naszym życiu ?

Temat „Jestem asertywny – jestem bezpieczny. Jestem bezpieczny , bo jestem asertywny” wykorzystano również przy realizacji zadania nr 6 „Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki”.

1. Wypełnienie przez uczniów TESTU ASERTYWNOŚCI, który wcześniej został omówiony i wyjaśniony z uczniami ( TEST wykorzystany był również podczas realizacji zadania nr 6 ).

EFEKTY przeprowadzonych zajęć:

1. Uczniowie znają zasady zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych.

2. Elementy zachowania asertywnego i jego podstawowe zasady wykorzystywane są w codziennym życiu społeczności szkolnej i klasowej.

ZAD 10

Utworzono dnia 10.06.2016, 13:49