Radosna kinezjologia

Utworzono dnia 11.01.2017

KINEZJOLOGIA- jest nauką zajmującą się ruchem.

Główne cele kinezjologii to:

-wyjaśnienie związku miedzy aktywnością fizyczną a stanem psychicznym i intelektualnym,

-zrozumienie psychologicznych i fizjologicznych reakcji ludzkiego organizmu,

Kinezjologia jest nauką interdyscyplinarną, korzysta z takich dziedzin jak: biologia, chemia, historia, fizyka , psychologia i socjologia. Umożliwia odkrycie i usunięcie zakłóceń wewnętrznej równowagi organizmu, których źródłem może być stres, dieta, problemy z nauką, negatywne emocje.

Wprowadzone w klasie 2a ćwiczenia z radosnej kinezjologii wykorzystują i rozwijają naturalną potrzebę ruchu u dzieci. .Pozwalają przyjrzeć się wszechstronnemu wpływowi aktywności ruchowej na rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny, na doskonalenie umiejętności szkolnych i społecznych , na lepszą jakość oraz dynamikę działań.

Ćwiczenia zaproponowane dzieciom to:

ODDYCHANIE – kierują uwagę na naturalny wzorzec oddychania i jego wpływ na rozwój emocjonalny i fizyczny ( świadome oddychanie, koordynacja faz oddechu z rytmem muzyki, koordynacja tempa oddychania z ruchem itp.).

MOTYWACJA – skierowane są na aktywizację i rozwój motywacji jako podstawy procesu uczenia się (połączenie aktywności ruchowej z pozytywną informacją ,,myślą”, wyciszenie emocjonalne i spokój wewnętrzny, wzmacnianie zadowolenia z osiąganych sukcesów).

KOMUNIKACJA - skierowane są na aktywizację i rozwój podstawowych  umiejętności związanych z porozumiewaniem się ( m.in. pisanie, czytanie, zauważanie, zapamiętywanie itp.) doskonalenie koordynacji ruchowej w dużej i małej motoryce: autonomiczność, współzależność i współpraca poszczególnych części ciała, umiejętność odczytywania komunikatów niewerbalnych i ich wysyłania).

ORGANIZACJA- - skierowane są na aktywizację i rozwój podstawowych  umiejętności związanych z organizacją działań ( właściwa postawa ciała, stymulacja koordynacji pracy oczu, uszu, rąk i nóg, współpraca w działaniu z innymi osobami, samoobserwacja i samokontrola, kreatywność i ekspresja, aktywność ruchowa jako postawa aktywności intelektualnej i równowagi emocjonalnej).

ZROZUMIENIE- skierowane są na aktywizację i rozwój podstawowych  umiejętności związanych ze zrozumieniem i koncentracją ( koordynacja przodu i tyłu ciała, utrzymywanie elastyczności pracy kolan, obszaru miednicy i obręczy barkowej, koncentracja na zadaniu, organizacja czasu ,,eliminacja pośpiechu i opóźnienia”, racjonalne działanie).

Ćwiczenia te były wykorzystywane pojedynczo, w zestawach i odpowiednio modyfikowane do grupy przy muzyce  podczas przerwach śródlekcyjnych oraz na zajęciach wychowania fizycznego. Cały układ taneczny przedstawiliśmy na DNIACH JĘZYKÓW OBCYCH  w szkole gdzie zdobyliśmy nagrodę publiczności , wystąpiliśmy również z tańcem irlandzkim na spotkaniu z rodzicami , a potem wspólnie dekorowaliśmy pierniki na kiermasz świąteczny w szkole.

KINEZJOLOGIA EDUKACYJNA - KNEZJOLOGICZNE RYMY:

RUCH:

RUCH JEST ZDROWY I DLA CIAŁA I DLA GŁOWY