ZADANIE 9

W ramach realizacji zadania 9 „Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia” przeprowadzono we wszystkich klasach zajęcia edukacyjne. Celem zajęć było wzbogacenie słownictwa o pojęcie „prawo”, zapoznanie uczniów z ich podstawowymi prawami oraz sposobami tworzenia i ustalania praw.

Uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z Policją w dniu 31.03.2016 r . – ze st. sierż. Magdaleną Ruman Mańkowską i st. post. Przemysławem Skarzyńskim, specjalistą ds. nieletnich ( prezentacja wysłana pocztą elektroniczną).

Celem spotkania było uświadomienie dzieci, że za niewłaściwe zachowania mogą spotkać się z pewnymi konsekwencjami. Uczniowie w trakcie spotkania mieli również możliwość powtórzenia wiadomości poznanych podczas realizacji zadania 1- czym jest prawo, jakie prawa ma człowiek, uczeń, dziecko.

Wychowawcy klas IV przeprowadzili zajęcia w oparciu o scenariusz „Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia…” udostępniony przez organizatorów konkursu. Uczniowie wspólnie definiowali czym jest prawo, jakie dokumenty określające prawa i obowiązki ucznia poznali do tej pory i w jakich sytuacjach życia codziennego spotykają się z koniecznością jego przestrzegania. Przeanalizowali także problem faktycznego stanu przestrzegania przez nich praw i obowiązków oraz zastanawiali się, w jaki sposób można zmienić sytuacje negatywne. Starali się także podać przyczyny tych niepokojących zachowań. Każdy z wychowawców zapoznał swoich podopiecznych z konsekwencjami łamania prawa i odpowiedzialnością nieletnich w świetle przepisów polskiego prawa.

W klasach V – VI specjalista ds. nieletnich, st. post. Przemysław Skarzyński przeprowadził pogadanki nt. „Odpowiedzialność prawna po 13 roku życia. Konsekwencje gróźb, bójek, wulgaryzmów”. Pan Przemek przypomniał podstawowe pojęcia związane z prawem oraz podstawowe dokumenty, określające prawa i obowiązki ucznia. Nawiązał również do zagadnień realizowanych w zadaniu nr 4 i przedstawił uczniom konsekwencje łamania prawa, ustalonych reguł, norm i zasad postępowania, a w szczególności:

• z agresją fizyczną i słowną;

• z wulgaryzmami i obrażaniem, poniżaniem drugiej osoby;

• z groźbami;

• z wagarami;

• z niszczeniem mienia szkoły i własności innych osób;

• z wywieraniem presji i nacisku na innych;

• z kradzieżami;

• z kłamstwem;

• z zagrożeniem w sieci oraz korzystaniem z portali społecznościowych.

Realizacja tego zadania to w naszej szkole kontynuacja cyklicznych, corocznych spotkań uczniów z funkcjonariuszem Policji na temat: „Moja pierwsza edukacja prawna”.

„Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia ” zrealizowano również w zadaniu nr 3 ( Zasady używania petard i fajerwerków) – przeprowadzony przez Straż Miejską.

ZAŁĄCZNIKI: