ZADANIE 7

Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem:

Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować podstawy akceptujące niepełnosprawność.

Pani Agnieszka Gierlik, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej SP nr 59 nawiązała kontakt z FUNDACJĄ AKTYWNEJ REHABILITACJI w Szczecinie. Efektem tej inicjatywy było spotkanie uczniów naszej szkoły z osobami niepełnosprawnymi. W spotkaniu brali udział przedstawiciele z każdej klasy I – VI oraz z oddziału przedszkolnego ( od 1 do 4 osób, razem nas było 25 dzieci i wielu rodziców; ilość uczestniczących dzieci naszej szkoły to wymóg organizatora).

Celem spotkania było m. in kształtowanie postawy empatii i postawy akceptacji wobec osób niepełnosprawnych, przedstawienie ich jako pełnowartościowych ludzi, którzy mogą wnieść w nasze życie wiele nowych i różnorodnych wartości.

Dzieci w początkowej fazie spotkania, przejawiały różne emocje i wielką wrażliwość - łzy, zaciekawienie, zdumienie. Z czasem ich zaangażowanie w zajęcia i bezpośrednie towarzyszenie osobom niepełnoprawnym rosło. Zajęcia przybliżyły naszym dzieciom funkcjonowanie ich niepełnosprawnych rówieśników. Na zakończenie spotkania, które trwało 3 godziny, padło obopólne zobowiązanie i chęć do spotkań dzieci i dalszej współpracy.

Drugi etap realizacji zadania nr 7 polegał na tym, że przedstawiciele klas obecni na spotkaniu, na godzinach wychowawczych opowiadali swoim koleżankom i kolegom o swoich przeżyciach i doświadczeniach wyniesionych z niedzielnego spotkania. Przekazywały informacje uzyskane od instruktorów – niepełnosprawnych osób dorosłych, dotyczące zmagań w codziennym życiu, podejściu do niepełnosprawności, nawiązywania pierwszych wzajemnych relacji. Wielką pomocą w tych lekcjach była prezentacja przygotowana przez panią Agnieszkę Gierlik oraz zdjęcia umieszczone na stronie internetowej naszej szkoły( w prowadzeniu tych lekcji w klasach I – III dzieci wspierała pani Dorota Politewicz – pedagog szkolny).

Uzyskane efekty podjętych działań, to zdecydowanie większa otwartość, świadomość i akceptacja dla niepełnosprawności u innych.

24 kwietnia 2016 roku uczestniczyliśmy w zajęciach sportowo-rekreacyjnych, których organizatorem jest Fundacja Aktywnej Rehabilitacji. Celem tego spotkania była integracja naszych uczniów z dziećmi niepełnosprawnymi. Mogliśmy poznać osoby poruszające się na co dzień na wózkach. Braliśmy wspólnie udział w zabawach. Nauczyliśmy się, że czyszczenie wózka to ciężka praca. Ponadto kilka osób spróbowało nawigować tym pojazdem z lepszymi lub gorszymi efektami. Nawiązała się między nami nić sympatii. W przyszłości liczymy na kolejne tego typu spotkania.

Dziękujemy Fundacji Aktywnej Rehabilitacji za możliwość uczestniczenia w Waszych zajęciach.

ZAŁĄCZNIKI:

• Załącznik